GUSEurostat

Aktualności


Wyniki części krajowej

4 kwietnia 2019 r.

Wyniki części krajowej W dniach 1-2 kwietnia 2019 r. w Centrum Badań i Edukacji Statystycznej GUS w Jachrance spotkały się najlepsze zespoły krajowej części Europejskiego Konkursu Statystycznego. Dziesięć zespołów, które przyjechały na spotkanie miało okazję wziąć udział w zajęciach integracyjnych, wykładach ze statystyki i warsztatach z kreatywności.
Poznaliśmy też zespoły, które zakwalifikowały się do części europejskiej Konkursu i będą reprezentować Polskę na arenie międzynarodowej.
Zapraszamy do zapoznania się z wynikami etapu II części krajowej Europejskiego Konkursu Statystycznego:
grupa A: uczniowie szkół ponadgimnazjalnych: grupa B: uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów: Przypominamy, że ostateczny wynik dla każdej kategorii został ustalony według następującego wzoru:
Wynik końcowy = 0,25 * punkty zdobyte w pierwszym zadaniu + 0,75 * punkty zdobyte w drugim zadaniu

Gratulujemy zwycięskim drużynom w każdej z kategorii!

Najlepsza dziesiątka!

26 marca 2019 r.

Najlepsza dziesiątka! Drogie zespoły!
Dziękujemy Wam za przesłanie prezentacji i za wkład włożony w ich przygotowanie.
Po burzliwych obradach Jury znamy wynik Europejskiego Konkursu Statystycznego! Na spotkanie i galę w Centrum Badań i Edukacji Statystycznej w Jachrance, która odbędzie się w dniach 1-2 kwietnia 2019 r. zapraszamy po 5 najlepszych zespołów z każdej grupy wiekowej, tj.:

zespoły ze szkół podstawowych i gimnazjów (w kolejności alfabetycznej):
 • Alfa
 • Głowacice
 • IT4me
 • królewscy
 • MAKAO
zespoły ze szkół ponadgimnazjalnych (w kolejności alfabetycznej):
 • ELITARNI
 • Eurostat
 • Kuflowe
 • Kujawiak
 • Parabole
Gratulujemy Wam przygotowania najlepszych prezentacji! Dokładne informacje na temat spotkania przekażemy drogą mailową. Ostatecznych zwycięzców ogłosimy na gali 1 kwietnia.

Ewaluacja EKS

22 lutego 2019 r.

Ewaluacja EKS Drodzy uczestnicy! Zapraszamy zespoły i opiekunów do wypełnienia krótkiej anonimowej ankiety dotyczącej Europejskiego Konkursu Statystycznego.
Wyniki ankiety są dla nas bardzo ważne i posłużą nam do ulepszenia kolejnych edycji konkursu.
Liczymy na wasze opinie!
Ankieta dla uczestników – tutaj.
Ankieta dla opiekunów – tutaj.

Drugi etap EKS

21 lutego 2019 r.

Drugi etap EKS Do 18 marca 2019 r. zakwalifikowane do II etapu zespoły mają czas na przygotowanie i przesłanie prezentacji w oparciu o zbiór danych. Dokładna treść zadania wraz ze zbiorem danych znajduje się w aplikacji.
Przypominamy o kilku ważnych sprawach:
 • można wielokrotnie zapisywać prezentację w aplikacji, każdy kolejny plik, nadpisuje poprzedni,
 • czas na przesłanie prezentacji mija o północy 18 marca,
 • do czasu trwania drugiego etapu (do 18 marca) można pobrać z aplikacji dyplomy uczestnictwa w drugiej części.
Z uwagi na fakt, że mogą wystąpić obciążenia serwera, można wysłać prezentacje również pocztą e-mail na adres eks.stat@gmail.com.
Udanej pracy!

Zespoły zakwalifikowane do II etapu części krajowej EKS

20 lutego 2019 r.

Zespoły zakwalifikowane do II etapu części krajowej EKS Znamy już listę zespołów, które zakwalifikowały się do II etapu części krajowej Europejskiego Konkursu Statystycznego. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem wyników. Rywalizacja była na wysokim poziomie.
Gratulujemy wszystkim!
Listy zespołów zakwalifikowanych do kolejnego etapu znajdują się tutaj – szkoły podstawowe i gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne.
Instrukcję postępowania w II etapie znajdziecie po zalogowaniu się do aplikacji i pobraniu paczki z danymi.

Rozpoczęcie testów

5 lutego 2019 r.

Rozpoczęcie testów Już dziś rozpoczyna się etap I krajowej części Europejskiego Konkursu Statystycznego. Aby rozwiązać testy, należy zalogować się do aplikacji TUTAJ.
Ważne informacje!
 • na rozwiązanie wszystkich 3 testów macie 14 dni – do 19 lutego 2019 r. (do północy)
 • do testu można logować się dowolną ilość razy i edytować odpowiedzi
 • członkowie zespołu nie powinni logować się do jednego testu jednocześnie z różnych komputerów
 • czas trwania jednej sesji po zalogowaniu to 45 minut, po tym czasie sesja wygasa i niezapisane dane zostają utracone
 • pamiętajcie, aby często zapisywać swoje odpowiedzi
Każdy z testów składa się z pytań zamkniętych, które mają 4 możliwe odpowiedzi, z czego tylko jedna jest prawidłowa.
Dla każdej grupy uczestników (A i B) został przygotowany odrębny zestaw pytań o różnym poziomie trudności, każdy zespół ma inny, losowo wybrany zestaw pytań:
a) TEST 1 - test wiedzy ze statystyki - należy odpowiedzieć na 10 pytań dotyczących podstawowych pojęć statystycznych, interpretacji wykresów, podstaw rachunku prawdopodobieństwa itp.
b) TEST 2 - test z wykorzystania oficjalnych danych statystycznych - należy odpowiedzieć na 10 pytań dotyczących oficjalnych danych statystycznych, publikowanych na stronie www.stat.gov.pl oraz stronach internetowych innych oficjalnych organizacji statystycznych, np. Eurostatu.
c) TEST 3 - test dotyczący interpretacji tekstu analitycznego - należy odpowiedzieć na 10 pytań dotyczących interaktywnej publikacji Eurostatu. Publikacja jest dostępna w języku polskim TUTAJ.

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu!
Życzymy powodzenia!

Ostatni dzwonek

4 lutego 2019 r.

Ostatni dzwonek Dzisiaj 4 lutego br. o północy upływa termin rejestracji drużyn do udziału w Europejskim Konkursie Statystycznym.
Wszystkich niezdecydowanych zapraszamy do rejestracji i przeżycia wspólnie tej przygody. Więcej informacji znajdziecie w zakładce „Rekrutacja”.
A już od jutra przez dwa tygodnie dostępne będą testy on-line z wiedzy statystycznej, oficjalnych danych statystycznych oraz z umiejętności interpretacji tekstu analitycznego.
Trzymamy kciuki!

Wystartowała rejestracja!

21 grudnia 2018 r.

Wystartowała rejestracja! Z przyjemnością informujemy, że została uruchomiona rejestracja zespołów do drugiej edycji Europejskiego Konkursu Statystycznego.
Rejestracja zostanie zakończona 4 lutego 2019 r.
W pierwszej kolejności zapraszamy do zakładki Zasady, gdzie znajdują się szczegółowe informacje dotyczące udziału w Konkursie, a następnie do zakładki Rekrutacja, abyście mogli zarejestrować swój zespół.
Zapraszamy do rejestracji zespołów!

Stwórzcie zespół i weźcie udział w Konkursie!

13 grudnia 2018 r.

Stwórzcie zespół i weźcie udział w Konkursie! Konkurs kierowany jest do dwóch grup wiekowych uczestników:
 • grupa A: uczniowie szkół ponadgimnazjalnych w wieku 16 – 18 lat
 • grupa B: uczniowie szkół podstawowych (VII i VIII klas) i gimnazjów w wieku 14 - 16 lat
Stwórz kolegami i koleżankami grupę ciekawskich świata bystrzaków? Aplikujcie już wkrótce!
Zespoły tworzone są niezależnie w każdej z grup uczestników (A lub B). Każdy zespół powinien składać się z od 1 do 3 uczniów z jednej szkoły oraz nauczyciela - opiekuna zespołu, który będzie nadzorował pracę.
Nie ma ograniczeń, co do liczby zespołów z tej samej szkoły, ani też, co do liczby zespołów nadzorowanych przez tego samego nauczyciela. Jeden uczeń nie może być członkiem więcej niż jednego zespołu. Zespoły rejestruje nauczyciel.
Rejestracja zespołów zostanie otwarta już wkrótce!

Za nami pierwsza edycja!

8 października 2018 r.

Będzie druga edycja!W roku szkolnym 2017/2018 odbyła się pierwsza edycja Europejskiego Konkursu Statystycznaego, do którego zgłosiło się prawie 400 zespołów z całej Polski. Jest nam niezmiernie miło, że całe wydarzenie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. W tym roku, już zimą wystartuje kolejna edycja konkursu.

Jeśli chcesz zobaczyć jak przebiegała pierwsza edycja konkursu - zajrzyj tutaj.